Wspomaganie ćwiczeń odchudzających


Wysiłek fizyczny jest bodźcem dla naszego organizmu sprawiającym, że po określonym czasie zachodzą w nim reakcje ukierunkowane na pożądane (lub niepożądane) reakcje fizjologiczne. W przypadku osób walczących z nadwagą, co oczywiste, taką ze wszech miar pożądana reakcją ustroju jest utrata zbędnej tkanki tłuszczowej. Aby nasze odchudzanie było skuteczne, ów wysiłek musi mieć odpowiedni charakter – objętość, intensywność i rodzaj aktywności fizycznej. Oczywiście każdy typ wysiłku wiąże się z wydatkowaniem energii, a więc spalaniem kalorii, nie zawsze jest jednak tak, że kalorie te pochodzą z tak niechcianej przez nas tkanki tłuszczowej. Idealnym dla redukcji otyłości będzie więc trening o umiarkowanej lub niewielkiej intensywności i czasie trwania około 30 – 60 minut. Kiedy więc wiemy już jak ćwiczyć aby schudnąć, warto zastanowić się nad następnym aspektem zagadnienia – suplementacją.

Czy warto sięgnąć po tabletki na odchudzanie?

Tabletki odchudzające stosowane były w kuracjach odchudzających od dawna, jednak niegdyś z uwagi na cenę związana z małą konkurencja na rynku zażywano je dość rzadko. Dziś spadek cen tabletek odchudzających sprawia, że osoby odchudzające się stosuję je dość powszechnie. Czy zażywanie tego typu specyfików jest bezpieczne? Z pewnością tak, jeśli tylko przestrzegamy zaleceń producenta, i unikamy produktów podejrzanie tanich lub nieznanych producentów. Wszelkiej maści preparaty odchudzające – tabletki, koktajle, czy coraz popularniejsze preparaty do stosowania zewnętrznego, powinny być w zasadzie zażywane pod kontrola lekarza lub dietetyka, lub przynajmniej przy jego okresowej konsultacji. Pamiętać też należy, że skuteczność działania tabletek odchudzających w dużej mierze zależy od systematyczności ich stosowania.

Koktajle dietetyczne dla zabieganych

Minęły już czasy, kiedy mała różnorodność produktów spożywczych na rynku sprawiała, że trudno było skomponować właściwą, a więc niskokaloryczną, zdrową, jak również smaczną dietę odchudzającą. Dziś często gubimy się w gąszczu artykułów żywnościowych, które nie zawsze przecież są odpowiedniej jakości, szczególnie jeżeli chodzi o walory zdrowotne i dietetyczne. Każdy, kto orientuje się w tematyce odchudzania wie zapewne, że niezwykle ważnym elementem jest tu jakość spożywanych produktów. Niektóre z nich zawierają przecież mnóstwo „ukrytych” kalorii. Często jednak brakuje nam zwyczajnie czasu na staranny dobór produktów spożywczych i właściwe przygotowywanie posiłków, wybieramy więc nasze ulubione, nie zawsze zdrowe i dietetyczne artykuły. Ciekawym rozwiązaniem dla nas w takiej sytuacji mogą okazać się koktajle odchudzające – specjalnie skomponowane preparaty zastępujące normalne posiłki w naszej diecie. Środki te, dostępne zwykle w formie proszku, rozpuszcza się w wodzie lub niskotłuszczowym mleku. Powstaje w ten sposób smaczny, a jednocześnie niskokaloryczny i sycący koktajl, którym z powodzeniem możemy zastąpić 1-2 posiłki w ciągu dnia. Dobre koktajle odchudzające, oprócz podstawowych składników pokarmowych i sporej ilości błonnika, zawierają również substancje przyspieszające odchudzanie - tzw. spalacze tłuszczu , takie jak l-karnityna, chrom czy HCA. Same w sobie nie zapewnią nam oczywiście efektów w postaci utraty wagi, jeżeli np. będziemy objadać się słodyczami. Są jednak niewątpliwie skuteczne jeżeli tylko przestrzegamy podstawowych zaleceń dietetycznych.

Bez efektu jo-jo

Każdy, kto choć raz podejmował trudną walkę z nadprogramowymi kilogramami wie, jak trudno jest uniknąć tzw. efektu jo-jo, czyli przybierania na wadze „z nawiązką” zaraz po zaprzestaniu stosowania diety. Jak ustrzec się przed takim scenariuszem? Czy w ogóle jest to możliwe? Z pewnością jest możliwe, a dowodem na to są ludzie, którym faktycznie udało się schudnąć i utrzymać wagę. Jak zatem się odchudzać, aby uniknąć efektu jo-jo? Przede wszystkim należy mądrze zaplanować dietę i z rozwagą do niej przystąpić. Rezultaty, które zakładamy, muszą być realne do osiągnięcia, co pozwoli nam również uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Co znaczy „realne do osiągnięcia”? nie zakładajmy sobie, że schudniemy na przykład 10 kg w ciągu miesiąca, bo to jest z góry skazane na niepowodzenie, a jeśli nawet uda nam się schudnąć ponad 5 kg w ciągu miesiąca stosowania diety, będzie to głównie utrata wody. I jeszcze drugi aspekt superszybkiego odchudzania – żeby osiągnąć tak spektakularny spadek wagi należy drastycznie ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii. Organizm przestawia się na „niskie spalanie” i tyjemy, jeżeli tylko zwiększymy dzienną dawkę kalorii. Próbując powrócić do poprzednich nawyków żywieniowych zaraz po zakończeniu diety, nie tylko powracamy tez do poprzedniej wagi, ale też fundujemy sobie dodatkowe kilogramy. Właśnie to jest głównym powodem efektu jo-jo.

Komentarze

Popularne posty