Nadwaga a otyłość


Często używamy tych dwóch określeń zamiennie, zapominając, że tak naprawdę pomiędzy nimi jest dosyć istotna różnica. O nadwadze możemy mówić nawet wówczas, kiedy mamy zaledwie 1, 2 czy 3 kilogramy ponad miarę. Otyłość to już poważny problem zdrowotny. Do precyzyjnego rozróżniania nadwagi i otyłości służą różnorodne wskaźniki, a wśród nich najbardziej popularny to BMI – Body Mass Index, którego wartość stanowi cenną informację na temat tego, czy nasza waga mieści się w normie, czy też mamy nadwagę lub otyłość.

Nadwaga - pojęcie do pewnego stopnia względne

Mówiąc o nadwadze mamy na myśli nadmiar kilogramów, inaczej: zbyt dużą wagę w stosunku do określonych norm. Ale, co warto podkreślić, nie zawsze nadwaga (określona wysokim wskaźnikiem BMI), oznacza, że musimy przejść na dietę. Pamiętajmy, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego osoby uprawiające sporty siłowe czy kulturystykę mogą mieć względnie wyższą wagę niż dopuszczają to normy, a mimo to pozostaną szczupłe i wyglądają zgrabnie. Tłuszcz z kolei waży mniej, więc zdarza się, wcale nie rzadko, że osoba, której BMI lub inne wskaźniki wskazująca normę, ma zbyt wysoki poziom tłuszczu w organizmie. Wbrew wskaźnikom, to właśnie ta druga osoba powinna przejść na dietę, aby zlikwidować nadmiar tłuszczu. Lepszym wskaźnikiem dla sylwetki będzie zatem pomiar ilości tłuszczu w organizmie, jednak jest on bardziej skomplikowany niż proste wyliczenie BMI, dlatego też jest znacznie rzadziej stosowany w profilaktyce nadwagi i otyłości.

Nadwaga zagraża zdrowiu

Niby oczywiste, a jednak wciąż wiele osób uważa nadwagę za problem wyłącznie natury kosmetycznej, lekceważąc jej niepodważalnie negatywny wpływa na nasze zdrowie. Już kilka dodatkowych kilogramów w negatywny sposób wpłynie na nasza kondycję zdrowotną i zwiększy ryzyko wielu chorób.

 Kiedy mówimy o nadwadze?

Oczywiście wówczas, gdy ciężar ciała przekracza pewne dopuszczalne normy. Najpopularniejszy wskaźnik określający, czy mamy prawidłową wagę to BMI (Body Mass Index). Określa on stosunek wagi ciała (w kg )do kwadratu wysokości (w m). Jeżeli nasze BMI mieści się w przedziale 18 – 25, wówczas nasza waga jest prawidłowa, jeśli BMI jest wyższe niż 25, wówczas mówimy o nadwadze, a wskaźnik BMI przekraczający 30 to już otyłość.

Otyłość - klasyfikowana jest jako odrębna jednostka chorobowa, ale niestety już kilka kilogramów nadwagi także zagraża naszemu zdrowiu. Przez nadwagę cierpi przede wszystkim serce i układ krążenia. Już kilka kilogramów ponad miarę zwiększa ryzyko takich chorób jak miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca. Nadwaga także zwiększone ryzyko zawału i udaru. Inny problem osób z nadwagą stanowią problemy ze stawami i kręgosłupem. Dodatkowe kilogramy to dodatkowe obciążenie dla tych części ciała. Oprócz samego nadmiaru kilogramów, istotne jest także ich rozmieszczenie na ciele. Najbardziej niebezpieczne są dodatkowe kilogramy zlokalizowane w obrębie brzucha i klatki piersiowej czyli tzw. „sylwetka jabłko”. Zagrożenie dla zdrowia wzrasta, jeżeli obwód pasa u mężczyzn jest większy niż 94 cm, a w przypadku kobiet, kiedy przekroczy wartość 80 cm.

Komentarze

Popularne posty